Ako vybrať vhodné skialpové lyže?

skialp lyze2

Pri výbere lyží treba zvážiť 3 faktory: terén, kde sa budete pohybovať, telesné parametre, ako sú výška a váha, a v neposlednom rade fyzickú zdatnosť. Výber správnych lyží sa odvíja práve od týchto 3 parametrov. 

Od terénu bude závisieť voľba dĺžky a šírky vhodných lyží. Čím väčšia plocha lyže, tým ľahšie „pláva“ v mäkkom snehu alebo v prašane. Avšak na tvrdom podklade je širšiu lyžu ťažšie postaviť na hranu. Dlhšie lyže zasa uľahčujú vedenie vo vyšších rýchlostiach, budú však vyžadovať zdatného lyžiara.

Okrem dĺžky a šírky lyží záleží aj na jej tuhosti, ktorá sa odvíja od jadra lyže, teda konštrukčného materiálu lyží. Špičkový výrobcovia skialpových lyží sa zameriavajú na čo najlepšiu rovnováhu medzi ľahkosťou materiálu a pevnosťou. Najčastejšie sa kombinuje drevená sendvičová konštrukcia s karbónom, titanalom či aramidom. Čím je lyža tuhšia, tým lepšie absorbuje vibrácie na tvrdom podklade a lepšie zvláda vysoké rýchlosti. Pri tuhšej lyži však treba vynaložiť väčšiu silu, preto sa odporúča skôr vyšším ľuďom s vyššou telesnou hmotnosťou. 

Pri hmotnosti lyží treba očakávať, že ľahká lyža s kvalitným jadrom bude jedna z tých drahších. Lacná a ľahká lyža bude znamenať pravdepodobne aj lacnú konštrukciu jadra, ktorá sa podpíše na slabých jazdných vlastnostiach.

Pre prevažnú väčšinu rekreačných skialpinistov odporúčame tieto parametre:

  • Šírka lyže 75 – 90 mm v strede, nad 90 mm je to už do kopca pre väčšinu ľudí namáhavejšie.
  • Dĺžka lyže – vyšší, ťažší a rýchlejší/zdatnejší lyžiar by mal voliť dlhšiu lyžu. Výrobcovia uvádzajú, v akých dĺžkach sa ich lyže vyrábajú, najdlhšie lyže určuje výrobca pre jazdcov nad 100 kg. Štandardné dĺžky u mužov sa pohybujú v rozmedzí od 165 – 180 cm, u žien sú obvyklé dĺžky lyží od 146 – 160 cm.

Podľa určenia sa skialpové lyže delia do troch kategórií:

1. Race alebo pretekárske lyže 

Ako názov naznačuje, sú to lyže pre rýchlostnú disciplínu. Tieto lyže sa vyznačujú ultra nízkou hmotnosťou (približne 700 gramov/lyža), keďže základ je dostať sa hore čo najrýchlejšie a najefektívnejšie. Kvôli hmotnosti sú aj kratšie a užšie (okolo 65 mm v strede), preto zjazd na týchto lyžiach vyžaduje špeciálnu techniku a pre rekreačného skialpinistu môžu byť ťažšie ovládateľné.

2. Skitouringové lyže 

Sú to univerzálne lyže, ktoré volia najčastejšie rekreační skialpinisti. Majú výborné vlastnosti pri šliapaní nahor a pohodlný zjazd v rozličných typoch terénu. Šírka lyží v strede sa pohybuje od 70 mm do 90 mm a hmotnosť od 1 300 gramov/lyža. Pri výbere dĺžky sa pri týchto typoch lyží odporúča rozmedzie približne 15 – 20 cm v závislosti od výšky lyžiara.

3. Freeride lyže 

Tieto lyže volia skúsení skialpinisti/freerideri pre ich dobré jazdné vlastnosti vo voľnom teréne, kde sa môže lyžiar stretnúť nielen s prašanom, ale aj s ľadovou doskou či rozbitým snehovým terénom, tzv. oráčinou. Vyznačujú sa šírkou od 90 mm a sú dlhšie, majú tiež robustnejšie viazanie. Tým rastie aj ich hmotnosť (od 1 800 g/lyže), čo kladie vysoké nároky na fyzickú zdatnosť, hlavne smerom nahor a na lyžiarske skúsenosti smerom nadol. Freeride lyže môžu mať dĺžku určenú výškou postavy +10 cm.

V Belda Sporte nájdete širokú ponuku výhodných skialpových setov a lyží od špičkových značiek ako Atomic, Dynafit, Voelkl, Fisher a Black Crows. S výberom vám poradí ochotný personál priamo v predajni v Nitre alebo na telefónnom čísle: +421 907 807 383.

Kúpou lyží v našom obchode či e-shope získate okrem cenných rád aj profesionálny skiservis zdarma, ktorý robíme na špičkových strojoch značky Wintersteiger.

Prečítajte si tiež články:

Ako vybrať skialpové lyžiarky?

Ako vybrať skialpové viazanie?

Ako vybrať skialpové pásy?

Tím Belda Sport

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie